Opieka wytchnieniowa – dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

„Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 finansowany ze środków Państwowego Funduszu Celowego pn. Fundusz Solidarnościowy w ramach resortowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Wartość dofinansowania programu:
820 080,00 zł
Całkowity koszt realizacji programu:
820 080,00 zł
Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 ma na celu zapewnienie dostępności do wsparcia w formie opieki wytchnieniowej. Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach przez zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Projekt jest adresowany do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1. dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.).
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna, z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.
Usługa opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego, za uprzednią zgodą gminy/powiatu, będzie realizowana w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością.
Wsparciem zostanie objętych min. 100 osób– członków rodziny/opiekunów osoby z niepełnosprawnością, zgodnie z poniższym podziałem:
– min. 98 osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawni
– min. 2 dzieci do 16 r. ż. posiadających orzeczenie o niepełnosprawności
Założone cele będą realizowane przede wszystkim poprzez wsparcie w następujących czynnościach:
    1. czynności samoobsługowe, w tym utrzymanie higieny osobistej,
    2. prowadzenie gospodarstwa domowego i wypełnianie ról w rodzinie,
    3. przemieszczanie się poza miejscem zamieszkania,
    4. podejmowanie aktywności życiowej i komunikowanie się z otoczeniem.
Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone, przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z
niepełnosprawnością, które:
1. posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub
2. posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub
3. zostaną wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, pod warunkiem że osoba wskazana spełnia przynajmniej jeden z warunków, o których mowa w pkt 1 lub 2.
W przypadku, gdy usługi opieki wytchnieniowej będą świadczone dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, w odniesieniu do osób, które mają świadczyć usługi opieki wytchnieniowej, wymagane są także:
1. zaświadczenie o niekaralności;
2. informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru;
3. pisemna akceptacja osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
Szacowana liczba opiekunów:  25 osób.
Projekt wpisuje się w działania statutowe SWP „Flandria”, gdzie działania na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością i/ lub niesamodzielnych są jednym z priorytetów. 
Program jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie: poprawy jakości życia oraz wsparcia społecznego osób z niepełnosprawnością (co stanowi jeden z głównych celów Funduszu Solidarnościowego).
Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria” było/ jest realizatorem programu; „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w roku 2021 oraz 2023 oraz 2024 ponadto od 2015 roku realizuje szereg projektów, których odbiorcami są osoby z niepełnosprawnością (w tym Zintegrowane Centra Opieki i Teleopieki czy Pielęgniarską Opiekę Długoterminową Domową).
W celu zgłoszenia chęci udziału w programie prosimy o wypełnienie:
  • Karty zgłoszenia do Programu. Do Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024
  • Klauzuli informacyjnej RODO w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2024.
  • dostarczenie kserokopii orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
 
Osoby zakwalifikowane do Programu zostaną poinformowane przez Koordynatora projektu.
UWAGA!!!
 Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z Regulaminem rekrutacji i realizacji Programu przed złożeniem dokumentów.

 

Wypełnione karty zgłoszenia do programu będzie można składać od 24.04.2024.

 

KONTAKT

AGNIESZKA SMOLIŃSKA

Koordynator projektu

tel. 664 999 885

DOKUMENTY DO POBRANIA