Projekt współfinansowany przez European Social Fund and the Flemish Community
Partnerzy:
Landsbond der Christelijke Mutualiteiten (LCM), Belgia
IN-Z, Belgia
CM Midden-Vlaanderen, Belgia
CM Limburg, Belgia
Asociacion Bienestar y Dessarollo (ABD), Hisszpania
Societa’ Cooperativa Sociale “Insieme Si Puó” (Together we can), Włochy
Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy “Flandria”, Polska
Czas trwania projektu:
1/12/2017 – 31/11/2019
Założenia projektu:
Z uwagi na wzrastające zapotrzebowanie na rozwój usług społecznych na rzecz osób starszych, niesamodzielnych i/lub z niepełnosprawnością, sektor opieki wykazuje rosnące obawy dotyczące znalezienia wystarczającej liczby nowych kandydatów na pracowników. Sam system edukacyjny nie zapewni wystarczającej ilości potencjalnych pracowników. Ponadto pracodawcy w sektorze opieki będą musieli bardziej niż kiedykolwiek wychodzić naprzeciw programom szkolenia zawodowego dla dorosłych, ale także przewidzieć innowacyjne rozwiązania w zakresie pracy, które mogą umożliwić im zatrudnianie osób dotychczas niezatrudnianych, w szczególności osób dotychczas bezrobotnych, o niskich kwalifikacjach lub osób ze środowisk migracyjnych . Od tego zależy ciągłość usług opiekuńczych.
W projekcie przyjrzymy się bliżej sposobom współpracy pomiędzy jednostkami administracji publicznej, organizacjami pozarządowymi i przedstawicielami sektora prywatnego w obszarze usług społecznych i aktywizacji zawodowej, poszukując dobrych praktyk, diagnozując potencjalne wyzwania i sposoby odpowiadania na nie.
Sektor usług społecznych będzie analizowany w oparciu o model cyrkularny – uwzględniający różne poziomy opieki.
W projekcie koncentrujemy się na opiece nad osobami starszymi i opiece nad osobami z niepełnosprawnością (z uwzględnieniem różnych form opieki domowej, ambulatoryjnej i stacjonarnej).
Koncentrujemy się zarówno na systemie dostosowanych do potrzeb miejsc pracy, systemie lokalnej gospodarki usługowej czy instytucjach oferujących wsparcie, coaching i wskazówki dla najbardziej wrażliwych grup docelowych na rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem osób długotrwale bezrobotnych, nisko wykwalifikowanych, powyżej pięćdziesiątego roku życia czy mających zagraniczne pochodzenie.
Partnerzy:
LCM
Kasa chorych
Zgodnie z obowiązującym w Belgii prawem za zapewnienie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego odpowiadają kasy chorych. LCM jest największą kasą chorych w Belgii.
Zarządzanie ubezpieczeniem zdrowotnym
Ubezpieczenie zdrowotne jest podstawową sferą działalności LCM. Odpowiada za refundację kosztów leczenia oraz wypłatę zasiłków chorobowych i rentowych. Ponadto negocjuje umowy z podmiotami świadczącymi opiekę w celu zapewnienia stabilnych opłat dla pacjentów, a także informuje o lukach i uchybieniach w ustawodawstwie za pośrednictwem organów doradczych Narodowego Instytutu ds. Ubezpieczeń Chorobowych i Rentowych (INAMI-RIZIV).
Ruch społeczny
LCM ma na celu budowanie kontaktów z członkami i reagowanie na ich potrzeby. Traktuje ich zarówno jako konsumentów opieki, uprawnionych do otrzymania wysokiej jakości usług, jak i zaangażowanych współtwórców własnego zdrowia.
LCM to system powiązanych usług i ruchów działających w dziedzinie pomocy społecznej, promocji zdrowia oraz edukacji dorosłych i młodzieży.
Więcej informacji : www.cm.be