Program deinstytucjonalizacji opieki medycznej nad osobami zależnymi w subregionie inowrocławskim (DOMED)

 projekt współfinansowany ze środków UE (RPKP Regionalny Program Operacyjny
Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020)
 
Działanie RPKP.09.03.00 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, RPKP.09.03.01 Rozwój usług zdrowotnych
Termin realizacji projektu: 01.05.2019 – 31.08.2021
 
Realizator projektu:  
    • Beneficjent: Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy  
    • Partnerzy: Centrum Medyczne Ikar-Borowicz s.j., Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”, „Epoka” Niepubliczny Zakład
      Opieki Zdrowotnej Piotr Chodkiewicz Sp. z o.o.
 
Cel projektu:
Wypracowanie trwałych rozwiązań zapewniających usługi medyczne wysokiej jakości dostosowane do potrzeb osób niesamodzielnych poprzez utworzenie 1 DDOM (15 miejsc opieki dziennej) oraz zwiększenie dostępności do usług opieki zdrowotnej dla 130 osób niesamodzielnych do 31.08.2021 r .
 
Planowane efekty:
    • 130 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych usługami zdrowotnymi w programie
    • 1 podmiot leczniczy, który został objęty narzędziami deinstytucjonalizacji opieki nad osobami zależnymi
Dofinansowanie projektu z UE: 2 472 654,67 PLN
 

Przedmiotem projektu są działania na rzecz wsparcia deinstytucjonalizacji opieki medycznej nad osobami zależnymi, poprzez rozwój alternatywnych form opieki nad osobami niesamodzielnymi na terenie subregionu INOWROCŁAWSKIEGO (powiaty: inowrocławski, mogileński, żniński).
Obejmują one:
    1. wsparcie działalności i stworzenie nowych miejsc opieki medycznej w formach zdeinstytucjonalizowanych – utworzenie 1 Dziennego Domu Opieki Medycznej
    2. długoterminową medyczną opiekę domową nad osobą niesamodzielną, w tym pielęgniarską opiekę długoterminową,
    3. pomoc dla opiekunów, w szczególności członków rodzin w postaci wsparcia psychologicznego i szkoleń w zakresie opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi,
    4. wdrożenie na poziomie lokalnym rozwiązań z zakresu koordynacji realizacji usług medycznych kierowanych do osób niesamodzielnych.
Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria” jest odpowiedzialne za pielęgniarską opiekę długoterminową domową dla 24 pacjentów.
 
Przewidywane Działania w Ramach Długoterminowej Medycznej Opieku Domowej Nad Osobą Niesamodzielną :
    • pielęgniarska opieka długoterminowa we współpracy z lekarzem POZ,
    • poradnictwo psychologiczne,
    • usługi fizjoterapeutyczne,
    • pomoc dla opiekunów, w szczególności członków rodzin w postaci szkoleń indywidualnych i grupowych z zakresu opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi realizowane przez pielęgniarkę, psychologa i fizjoterapeutę,
    • poradnictwo prawne.
 
Dla Kogo ?
Pierwszą grupę docelową projektu stanowi 130 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, niesamodzielnych, w tym starszych i z niepełnosprawnościami.
Drugą grupę docelową będą stanowili opiekunowie osób niesamodzielnych, korzystających ze wsparcia w warunkach domowych (w szczególności członkowie rodzin) – 80 osób.
Będą to osoby mieszkające w rozumieniu Kodeksu cywilnego lub uczące się lub pracujące na obszarze subregionu inowrocławskiego – wyodrębnione na potrzeby projektu z województwa kujawsko-pomorskiego powiaty: inowrocławski, żniński, mogileński.
Preferowany jest udział dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym:
    • ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
    • których dochód nie przekracza 150 % właściwego kryterium dochodowego (na osobę samotnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie), o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Wszystkie osoby objęte projektem będą niesamodzielne ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność. Wymagać będą opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania, co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego (spożywanie posiłków, poruszanie się, wchodzenie i schodzenie po schodach, siadanie, ubieranie i rozbieranie się, utrzymanie higieny osobistej, korzystanie z toalety, kontrolowanie czynności fizjologicznych). Za osobę niesamodzielną uznaje się również dzieci.

Z ogromnym smutkiem i głębokim żalem informujemy o śmierci

JANINY CZERWIŃSKIEJ


Założyciela Fundacji Wzajemnej Pomocy, wieloletniego dyrektora Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy "Flandria", wspaniałego Człowieka, Przyjaciela, Organizatora, wrażliwego na drugiego człowieka, zawsze niosąca pomoc...

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się 31 października 2024 roku w Parafii Świętej Królowej Jadwigi w Inowrocławiu o godzinie 10.00. Odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku o godzinie 11.00 na Cmentarzu Parafialnym NMP - RUINA.

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

ks. Jan Twardowski

This will close in 20 seconds